Surse
O avertizare majoră de vreme extremă se extinde pe țară, cu un cod galben de caniculă și furtuni emis de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Potrivit comunicatelor emise luni, maximele termice vor ajunge în multe regiuni la 30-34°C, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) poate atinge pragul critic de 80 de unități.
Avertizarea este valabilă în intervalul 12:00-21:00, iar autoritățile recomandă să se evite expunerea prelungită la soare, hidratare adecvată, protecție UV și să se acorde atenție semnalelor meteorologice. În județele vizate, printre acestea fiind Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Mureș, Botoșani, Iași, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu și Cluj, se preconizează vreme deosebit de caldă, cu disconfort termic ridicat; în intervalul de avertizare pot apărea furtuni cu descărcări electrice.
La nivel local, în județul Vâlcea, Inspectoratul pentru Situații de Urgență a emis duminică o avertizare Cod galben de vreme severă pentru 18 localități, valabilă între orele 17:20 și 18:20, cu posibilitatea prelungirii. Se preconizează averse torențiale de 15-25 l/mp, descărcări electrice, vijelii cu viteze de 45-55 km/h și grindină de dimensiuni mici, până la 2 cm.
Localitățile vizate includ Râmnicu Vâlcea, Băbeni, Mihăești, Frâncești, Budești, Stoilești, Ionești, Tomșani, Galicea, Nicolae Bălcescu, Olanu, Popești, Păușești, Oteșani, Băile Govora, Bunești, Șirineasa și Roești. Autoritățile recomandă populației să evite deplasările inutile în timpul furtunii, să nu se adăpostească sub copaci și să urmărească mesajele transmise de ISU, ANM și autoritățile locale pentru eventuale actualizări.
În această perioadă caniculară, hidratarea, hainele lejere și adaptarea activităților în aer liber devin esențiale pentru prevenirea incidentelor legate de căldură și de fenomenele meteorologice violente.


