Surse
Un adolescent de 14 ani din județul Botoșani a murit înecat într-un iaz din Dorohoi, luni seară. Tânărul se afla la scăldat în compania a doi colegi, toți provenind dintr-un centru de protecția copiilor din Botoșani, iar aceștia au plecat cu bilete de învoire.
În mai puțin de 15 minute de la începerea căutărilor, pompierii au reușit să recupereze corpul, aflat la aproximativ 12 metri de mal, la o adâncime de peste doi metri. Eforturile de resuscitare nu au avut rezultat.
Inițial, prietenii au declarat că băiatul a căzut în apă încercând să elibereze un pește, însă datele culese de polițiști conturează o altă ipoteză: minorul ar fi fost împins în apă de colegii care îl însoțeau. A fost deschisă o anchetă în rem, iar ulterior anchetatorii au indicat posibilitatea unui OMOR, urmând să se clarifice dacă au fost implicați colegii aflați cu el în momentul incidentului.
Întâmplarea a readus în discuție subiectul siguranței copiilor din centrele de protecție și măsurile de precauție necesare în activități de recreere în exterior, în condițiile în care victimele au plecat însoțite cu aprobări oficiale.


