Surse
Valcea, 20-23 iunie — Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizări meteo valabile în intervalul 20-23 iunie, anunțând caniculă, instabilitate atmosferică cu ploi torențiale, vijelii și grindină. În cea mai mare parte a țării, temperaturile vor urca până la 36 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi resimțit în special în vest și sud-vest.
Cele mai ridicate temperaturi se așteaptă în zonele vestice și sud-vestice, iar în Oltenia, Banat, Crișana, Maramureș, precum și în vestul și centrul Transilvaniei, maximele se află în intervalul 31-36 de grade. ITU, indicele temperatură-umezeală, poate depăși pragul critic de 80 de unități în zonele cu expunere ridicată, ceea ce poate afecta confortul populației și persoanele vulnerabile.
În plus, ANM avertizează despre ploi torențiale, vijelii și posibil grindină, în special în vest și centru, în perioada menționată. De asemenea, cod galben de furtuni puternice este emis pentru 12 județe, ceea ce impune precauție la nivel local.
În București, vremea rămâne caldă, cu maxime sugerate la aproximativ 33 de grade în zilele următoare. Pentru Oltenia, duminică este emis un cod galben pentru intervalul 12:00-21:00, cu maxime între 31 și 36 de grade, iar disconfortul termic poate afecta în mod semnificativ populația.
Specialiștii recomandă hidratarea corespunzătoare, evitarea expunării îndelungate la soare în orele de vârf și monitorizarea celor vulnerabili (copii, persoane în vârstă, persoane cu afecțiuni preexistente).


