luni, iunie 15, 2026
15.3 C
Râmnicu Vâlcea

Tenis de masă: România speră la semifinale după meciul cu Franța

Surse

România a scris o pagină importantă în istoria tenisului de masă românesc, calificându-se în semifinalele Campionatelor Mondiale pe echipe de la Londra, după o victorie 3-1 asupra Franței. Echipa feminină, aflată pe locul 7 în lume, a demonstrat curaj și coeziune, asigurând prima medalie mondială pentru România în ultimii 26 de ani (bronzul din 2000, Kuala Lumpur).

Franța, locul 5 mondial și medaliată cu bronz în ediția precedentă, a deschis meciul prin Jia Nan Yuan, care a învins-o pe Adina Diaconu în cinci seturi: 3-2 (7-11, 13-11, 11-8, 8-11, 11-5). Tricolorele au răspuns cu forță, Szocs readucând egalitatea în duelul cu Prithika Pavade, tot în cinci seturi (3-2; 11-7, 11-9, 11-13, 5-11, 11-2).

A urmat Andreea Dragoman, care a adus avantajul pentru România cu 3-1 în fața lui Charlotte Lutz (11-6, 11-7, 6-11, 11-6). În ultimul act, Szocs a închis seria, învingând-o pe Yuan în patru seturi (3-1; 10-12, 11-6, 11-4, 14-12).

Meciul de semifinale va fi cu China, campioana mondială, programat sâmbătă, la ora 14:30, ora României. Această victorie reprezintă un pas important pentru tenisul de masă românesc, confirmând consistența echipei la cel mai înalt nivel și deschizând oportunitatea unei noi performanțe în Londra.

Hot this week

Acțiune în Gorj pe DN67: LEMN CONFISCAT și suspiciuni de transport ilegal

Polițiștii din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Novaci au...

Echipa Angliei victima unui jaf înainte de Cupa Mondială 2026: ce obiecte au dispărut în Kansas City

Naționala Angliei își începe pregătirile pentru Cupa Mondială 2026...

Topics

Related Articles

Popular Categories