luni, iunie 15, 2026
16.3 C
Râmnicu Vâlcea

Directoare financiară din București acuzată de transferuri frauduloase de peste 11,2 MILIOANE DE LEI

Surse

O directoare financiară a unui grup de firme din București este acuzată că ar fi transferat ilegal peste 11,2 MILIOANE DE LEI în conturi personale sau în conturi la care avea acces, folosind serviciile de e-banking ale companiilor. Potrivit procurorilor, femeia ar fi efectuat aproape 2.000 de tranzacții începând din 2020 și ar fi justificat o parte dintre operațiuni susținând că plătește salarii.

Reprezentanții Parchetului de pe lângă Tribunalul București au anunțat miercuri că au efectuat trei percheziții în București și în Ilfov, fiind începută urmărirea penală față de o persoană fizică și față de o persoană juridică. Persoana fizică este acuzată de delapidare cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, fiind instrumentate 837 de fapte.

De asemenea, este acuzată de „efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos” ce a produs consecințe deosebit de grave, în formă continuată. Ancheta scote în evidență riscurile asociate cu utilizarea serviciilor de online banking în cadrul firmelor și ridică întrebări despre controalele interne în cadrul grupurilor de firme.

Evaluarea prejudiciului exact și modul în care au fost distribuite transferurile rămân în curs de clarificare, iar autoritățile promit detalii suplimentare pe măsură ce investigația avansează. Cazul este în faza urmăririi penale, iar informații noi ar putea apărea în zilele următoare.

Hot this week

Acțiune în Gorj pe DN67: LEMN CONFISCAT și suspiciuni de transport ilegal

Polițiștii din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Novaci au...

Echipa Angliei victima unui jaf înainte de Cupa Mondială 2026: ce obiecte au dispărut în Kansas City

Naționala Angliei își începe pregătirile pentru Cupa Mondială 2026...

Topics

Related Articles

Popular Categories